Eskrim Malzemesi Onarımı (Vücut Kordonu)

Jason Rogers August 8, 2017

 

 

Her eskrimci şu durumu büyük ihtimalle tecrübe etmiştir: Maç sırasında hızlı ve güzel bir uzanışla dokunuş yaptınız ve o an tuş aldığınız için büyük bir rahatlama yaşadınız. Fakat dönüp ışıklara baktığınızda ise yanan o ışık sizinkisi değil ya da yanan bir ışık yok. Doğal olarak aklınıza bir sürü seçenek gelecektir. Dokunuş yapabildim mi? Dokunduysam neden ışık yanmadı? Pas mı geçtim? gibi bir birini takip eden sorular. Fakat bu soruların içerisinde olası durumu açıklayacak  farklı bir soru daha mevcut? Vücut kordonum mu bozuk?

Vücut kordonu eskrim çantanız içinde yer alan en önemli malzemelerden biri olmasıyla birlikte ayrıca en kırılgan ve hassas olan malzemelerden bir tanesidir. Eskrim ekipmanının bu önemli parçası için doğru bakım, antrenmanda ve maçta önemli koşullar sırasında büyük bir fark yaratabilir.

Size en iyi bilgileri aktarabilmek için 2005 yılından beri Leon Paul ABD müdürü Bill Murphy'ye danıştık. Bill, 1982 yılından beri eskrimle uğraşıyor ve sayısız NAC'lerde, Dünya Şampiyonaları ve iki Olimpiyat ve Paralimpik Oyunlarında malzeme kontolörü olarak görev almıştır.

Nem Vücut Kordonu için Tehlikelidir!

Eskrim çalışmanız ya da maçınız bittikten sonra kordonunun kuruması için birkaç dakika beklemeniz ve sonrasında çantaya koyarken kuru bir yere koyduğunuzdan emin olmanız gerekmektedir. Kordon kullanılmadığı zamanlarda ise ufak çapta içi pamuklu bir çanta içinde muhafaza edilmeli ve asla plastik bir çanta içine koyulmamalı.

Ne Ödediysen Onu Alırsın:

Bilindiği üzere farklı markaların ürettiği her malzeme belirli farklılıklara sahip olabilir. Bu durum kordonlar için de geçerlidir. Yüksek kalitede ürünlerin yanı sıra kalitesi düşük bazı standartlardan uzak kordonlar da üretilmektedir. Kordonlar, eskrim yaparken daha rahat hareket etmek için yeterli uzunlukta olması ve iç yapısında kullanılan tellerin adedine göre farklı özelliklere sahip olabilirler. Esnek bir kablo gövdesine sahip olan kordonlar sert bir yapıya sahip olan ürünlerden çok daha uzun süre kullanılabilmektedir. Güvenilir bir Avrupalı üreticiye iyi bir kordon için 25 $ veya daha fazla ödeme yapmaktan korkmayın. Başka bir deyişle, daha kaliteli vücut kordonları daha az arızaya neden olur.

Yukarıda bahsi geçen bu iki nokta kırık kordonlara karşı en büyük savunmanızdır. Bununla birlikte, ne kadar dikkatli olursanız olun, bir noktada kablolarınızın onarıma ihtiyacı olacaktır.

Vücut Kordonunun Temelleri:

Vücut kordonlarının nasıl onarılması gerektiğini iyi anlayabilmeniz için, nasıl çalıştığıyla ilgili birkaç temel bilgiyi bilmelisiniz. Kordonlar, üç silahın her birinde farklı çalışır, ancak hepsinin benzerlikleri vardır.

Tüm vücut kordonlarının üç dişli silindirik ucu vardır ve skorlama makinesine takılır. Bu üç diş, kordonların uzunluğu boyunca devam eden  A, B ve C hatları olarak adlandırılan kablolara ayrı ayrı bağlıdır. A ve B dişleri birbirine yakın ve C dişi diğer ikisinden uzak konumdadır (A,B,C hatlarını görmek için ekteki görsellere göz atınız).

Epe Kordonu Nasıl Çalışır?

Epe kordonunun her iki ucu da bir birinin aynıdır. A ve B uçlarına bağlanan teller silah namlusunda bulunan oluk boyunca devam eder. Dokunuş yapıldığında silah ucunda puandere denilen bölümün içindeki yay, bu iki telle temasa geçer ve böylece devreyi tamamlamış olur. Kordonun C ucu ise soket yardımıyla “tas” denilen bölge ile temas haldedir ve rakibinizin tas bölgesine dürtüş yaptığınızda topraklama yaparak devreyi keser ve ışık yanmaz. Çünkü o alan geçerli tuş bölgesine dahil değildir.

Flöre/Kılıç Kordonu Nasıl Çalışır?

Flöre ve kılıç kordonu aynıdır. Fakat hangi silahın kullanıldığına bağlı olarak farklı işlev görür. Flöre kordonundaki A ucu “Alligator” denilen bir klipse bağlıdır.  B hattı silah içinde bulunan fişlerden küçük olanına denk gelir ve namlu boyunca aşağı doğru inen telle bağlantı kurar ve akımı taşıyan hattır. C ucu ise soket yardımıyla “tas” denilen bölge ile temas halindedir ve rakibinizin tas bölgesine dürtüş yaptığınızda topraklama yaparak devreyi keser ve ışık yanmaz. Çünkü o alan geçerli tuş bölgesine dahil değildir.

Kılıç branşında A hattı alligator ile bağlantı kurabilir, B ve C hatları silahta bulunan sokete bağlanır (kısa devre yapılır). Kafaya, yeleğe ya da eldivene vuruş yapıldığında rakibin A hattıyla temasa geçer ve böylece tuşu yapmış olur.

Vücut Kordonlarını Tamir Etmek için Hangi Araçlara İhtiyacınız Olacak?

Biraz yaratıcılık ile vücut kordonları çeşitli araçlar kullanılarak tamir edilebilir. Ancak, aşağıdaki malzemeler sizde bulunuyorsa hayatınız kolaylaştıracaktır.

 1. Saatçi Tornavida (Mıknatıslı olmasında fayda var)
 2. Düz Tornavida
 3. Asetatlı Kalem
 4. Kargaburun
 5. Kablo Sıyırıcı
 6. Lehim Tabancası

Kordonun Kopmaya Karşı Kontrolü:

Eskrim turnuvasında vücut kordonlarını kontrol ettirdiyseniz, ve çalışmıyorsa sorunun tam olarak ne olduğunu sorabilirsiniz. Bununla birlikte, eğer kendiniz yapıyorsanız, sorunun nerede olduğunu bulmanın birkaç yolu vardır.

Bir telin sorunsuz bir şekilde kordon içine sabitlenip sabitlenmediğini anlamanın en mükemmel yolu bir test cihazı kullanmaktır ve kendi vücut kablolarını onarmak isteyen herkesin sahip olması gereken bir cihazdır. Bir çok test cihazı tipi bulunmaktadır fakat en yaygın olarak kullanılan model, üzerinde biri kırmızı diğeri yeşil renkte yanan iki ışıklı olanlarıdır.

Epe Kordonunun Test Edilmesi:

 1. Kordonun anlöre takılan kısmını test cihazına takın
 2. Kordonun diğer ucunda bulunan A ve B dişlerinin arasına metal bir aparat koyarak kısa devre yaptırın
 3. A ve B dişlerini kısa devre yaptırdığınızda yeşil ışık yanıyorsa, vücut kordonu normal şekilde çalışıyor demektir. Yeşil ışık titreşiyorsa veya yanmazsa, bu bir kopukluk veya gevşek bağlantı olduğu anlamına gelir. Kırmızı ışık yanıyorsa, telin başka yerlerinde kısa devre olduğunu gösterir (örn. Teller kordonun diğer ucuna dokunuyor olabilir).
 4. B ve C dişlerini kısa devre yaparsanız, düz bir kırmızı ışık görmeniz gerekir. Kırmızı ışık titreşirse, bu C hattında bir kopukluk olduğunu gösterir

Flöre/Kılıç Kordonunun Test Edilmesi:

 1. Kordonun anlöre takılan kısmını test cihazına takın
 2. Vücut kordonunun silaha takılan kısmında bulunan B ve C dişlerine bir tornavida gibi metal bir nesneyle kısa devre yaptırın.
 3. B ve C dişlerine kısa devre yaptırdığınızda sürekli kırmızı ışık yanıyorsa, kordon normal şekilde çalışıyor demektir. Kırmızı ışık titreşiyorsa veya yanmıyorsa, vücut kablosunda bir kopukluk veya gevşeklik var demektir. Yeşil ışık da yanıyorsa, gövde kablosunun başka bir yerinde kısa devre olduğunu gösterir
 4. Sonra kordonun silaha takılan ucundaki B hattını (ince olan pim) arasına klipsi koyarak A hattıyla temas ettirin.
 5. Sürekli yeşil ışık yanıyorsa, gövde kablosu normal şekilde çalışıyor demektir. Titreşiyorsa veya yanmıyorsa, A hattının timsah klipsine giden telinde bir sorun var demektir.

Kordon Üzerinde Kopuk Olan Noktayı Bulma:

Yukarıdaki testleri yaparken, vücut kordonunda çeşitli yerlerde bulunan kopuklukları keşfetmek için kablonun her noktasını bükerek ileri-geri hareket ettirin. Telin her hangi sorunlu bir alanını ileri geri hareket ettirilmesi durumunda test kutusundaki ışıkların söndüğünü göreceksiniz. Bu durum sorunun o bölgede olduğu anlamına gelir.

Skorlama Cihazı Yardımıyla Kordonu Test Etmek:

Aşağıda detayları verilecek olan yöntem sadece flöre ve kılıç kordonlarının kontrolü içindir.

 1. Makinayı kılıç branşına ayarlayın
 2. Şüpheli kordonu skorlama cihazına takın
 3. Klipsi A ve B uçlarının arasına koyarak kısa devre yaptırın
 4. Kısa devre yaptığınızda ve kablonun her noktasını büküp kıvırdığınızda bile cihaz üzerindeki yanan tek ışık topraklama ışığı (sarı küçük ışık) ise, kordonunuz çalışıyor demektir.
 5. Eğer bir ışık yoksa A hattı sorunlu demektir
 6. Topraklama ışığı ve beyaz ışık yanıyorsa C hattı sorunlu demektir.
 7. Sadece beyaz ışık yanıyorsa B hattında bir kopukluk var demektir.

Not: Bu yöntem tam anlamıyla problemin ne olduğunu ve nereden kaynaklandığını söyleyemez. Bu nedenle gerçek bir test cihazı ile kontrol etmenizi tavsiye ederiz.

Kordon Onarımı:

Kırık diş/pin gibi daha görünür problemleri gözden geçirdikten sonra ettikten sonra kordondaki olası problemin kaynağı şu iki meseleden biri olacaktır:

 • Telin kendisinde oluşmuş bir kopukluk
 • Pimdeki gevşemiş ayar-vidası

Ne yazık ki kopmuş telin tam olarak nerede olduğunu görsel yolla anlamanın yolu yoktur. Yukarıda bahsettiğimiz gibi, telin bir noktasını büküp ileri geri hareket ettirdiğinizde ve test kutusundaki ışık bu durumda titriyorsa, sorunun tam olarak nerede olduğunu anlayabilirsiniz. Çoğu zaman sorun flöre/kılıç kordonlarının silaha takılan fiş kısmına yakın bölgelerde oluşur. Çünkü bu bölgede bulunan telin en esnek olmak zorunda olduğu alandır.

Silaha takılan fişin Soket ile uyumsuzluğu:

Bazen kullandığınız kordon ucu silahta bulunan soketle uyumlu olmaz. Bu durumda Kılıç ta skorlama cihazında uyarı ışığı titreyecektir. Flörede ise sürekli beyaz ışık yanacaktır. Kablo gevşek bir şekilde sokete oturursa bu durumda bir saatçi tornavida yardımıyla pinleri genişleterek sokete tam oturmasını sağlayabilirsiniz.

Plastik kısımları açmak için öncelikle bir tornavidaya ihtiyacınız olacak. Soket içinde bulunan tutma klipsine giden ayrıca küçük bir vida daha olacak ve onu da açmalısınız. Çıkan tüm parçaları kaybetmeden sağlam bir yerde muhafaza edin (bu bölümden çıkan yayı kaybederseniz epe puanderesinde bulunan büyük yayı bu amaç için kullanabilirsiniz).
Kordon üzerindeki kopuk kısmı onarma:

Kablo ucundaki plastik tapayı açtıktan sonra, kabloların ve pimlerin nasıl düzenlendiğine/konumlandırıldığına dikkat edin. İki telden biri küçük olan pime diğeri ise daha geniş olan pime bağlı olduğunu göreceksiniz. Küçük pime giden B hattı, büyük pime giden ise C hattıdır. Hangi telin hangi pime gittiğini karıştırmamak için kablo üzerine asetatlı kalemle ayırt edici işaret koyabilirsiniz. Her pim, dibinde bulunan kare şeklinde bir montaj parçasına sahiptir. Bu parçaları tamamen sökmeniz bir sonraki adımı zorlaştırabilir o yüzden sadece gevşetin ve kablo uçlarını çekin.

Genelde kırılmalar soketin dibinde olduğundan içerdeki teli pense yardımıyla çektiğinizde tel yalıtımdan ayrılıp gelecektir. Gelmiyorsa muhtemelen kopuk nokta daha aşağıda olabilir. Doğru noktayı belirledikten sonra kırılmış bölgenin biraz altından telleri kesin ve uçlarının eşit uzunlukta olduğunda emin olun. Kabloyu yaklaşık dört santimetre aşağıya çekin. Kabloların ucunu soyun, böylece yaklaşık iki santimetre çıplak olaaklar. Teli  iki kat olacak şekilde katlayın ve doğru karşılık gelen pine yerleştirin.

Telin sabitlenmesi için küçük vidayı tekrar pime vidalayın. Sıkı olduğundan emin olmak için bir kuvvet uygulayın.

Not: Sahip olduğunuz kordonun markasına bağlı olarak, kalın olan ve üzerinde iki katına ihtiyaç duyulmayan bir teliniz olabilir. Bu nadir durumlarda, telin bir santimetre çıplak bırakarak çıkarılması ve devam etmesi yeterlidir.

Pinleri plastik parça içine yeniden yerleştirin. Plastik tapaların yan taraflarında kabloları geçireceğiniz oyuklar bulunuyor. Kablo uçlarını bu oluk üzerine yerleştirin ve tüm parçaları bir araya getirin.

Flöre / Kılıç Kordonu için Özet:

 1. Plastik tapaları sökün
 2. Kabloların hangi pime gittiğini karıştırmamak için kabloları işaretleyin
 3. Saatçi tornavidası kullanarak telleri pimden ayırın
 4. Kablo içindeki kırık noktayı bulmaya çalışın
 5. Bulduğunuz kırık noktasının hemen altından her iki teli de kesin
 6. Kabloları 4cm yukarı çekin
 7. Kabloların ucunu soyun (2cm)
 8. Teli katlayarak iki kat haline getirin
 9. Telleri doğru pimlerle birleştirin ve sabitleyin
 10. Sağlamlığını kontrol edin
 11. Pimleri tapa içerisine yerleştirin
 12. Tüm parçaları bir araya getirin

Epe kordonu için tamir aşamaları yukarda anlatılanlarla aynıdır.  Bur da diğerinden farklı olarak 3 farklı tel bulunmaktadır ve bunların hangi pimlere karşılık geldiği tamir esnasında unutulmamalıdır. Bu nedenle her bir kabloya asetatlı kalemle işareteler koymak ve onları bir birinden ayrı tutmak akıllıca olacaktır. Bu işaretlemeyi yapmak A hattına  bir nokta, B hattına iki ve C hattına üç nokta koyarak işaretleme yapabilirsiniz.