Yeni Başlayanlar İçin Eskrim Malzemesi Rehberi

İlk eskrim dersinize katıldınız ve bu sporu gerçekten çok sevdiniz. Şimdi sıra kendi malzemenizi edinme zamanı geldi. Acemiler için eskrim malzemesi satın alma süreci biraz sıkıcı / zorlayıcı olabilir. Bunun sebebi ise tam olarak ne almanız gerektiği ve ne kadar ödemeniz gerektiği konusunda bir fikrinizin olmamasıdır. Bir çok kulüp başlangıçta size ekipman anlamında destek olacaktır. Fakat belirli bir aşamaya geldiğinizde kendi malzemenize sahip olmanız konusunda size telkinlerde bulunacaklardır. Bu durum hem hijyen açısından hem de derslerin çok daha verimli olması bakımından doğru bir yaklaşımdır.

Malzeme alımı yaparken izleyebileceğiniz iki yol bulunmaktadır. Birincisi; malzemeleri belirli zaman dilimlerinde tek tek satın almak ( başlangıçta sadece maske, silah ve eldiven gibi..) ikincisi; toptan bir “set” alabilirsiniz.

Yeni başlayan biri olarak ne kadar bütçe ayırmalıyım?

Eskrim için gerekli malzemeler şunlardır; eskrim ceketi, eskrim pantolonu, iç koruma (plastron), maske, eldiven, silah, vücut kordonu, çorap, eskrim ayakkabısı. Diz seviyesine kadar gelebilen her hangi beyaz  çorap ve rahat edebileceğiniz her hangi bir spor ayakkabı yeterli olacaktır. Bu ekipmanlardan oluşan bir set yaklaşık olarak 1.000 – 1.500tl (bu malzemeler FIE onaylı olacaksa rakam daha da artacaktır) arasında değişkenlik gösterir. Kadın eskrimciler için ekstra olarak ayrıca göğüs koruyucusu gerekmektedir ve 80-150tl civarında bir fark yaratır. Eğer tam takım almak gibi bir niyetiniz yoksa başlangıçta acil olarak edinmeniz gereken malzemeler maske, eldiven ve silahtır. Bu kombinasyonun yaklaşık fiyatı ise 450-650tl tutarındadır.

Eskrim Ceketi/Pantolonu:

Eskrim ceketi, eskrimcinin gövdesini ve kollarını korumaya yardımcı olur. İyi yapılmış ve yeterli koruma sağlayacak bir ceket seçilmesi önemlidir. Yeni başlayanlar için Avrupa’da kural gereği 350NW (CE Seviye 1) koruma standardı gerektirmektedir. Uluslararası  çapta organize edilen maçlarda gereklilik 800NW (CE Düzey 2 ) standartlarında olmalı ve “FIE” (Uluslararası Eskrim Federasyonu) tarafından onay testlerinden geçmiş olması gerekmektedir.  Fakat yeni başlayanlar için 350NW (CE seviye 1) yeterli olabilmektedir. Aksi durumda yani bu koruma sizi tatmin etmiyorsa pamuklu ya da sentetik malzemeden ekstra koruma yapabilirsiniz. Pamuklu malzeme ağır olmakla birlikte daha ucuz bir yöntemdir sentetik malzeme ise ucuz ve daha hafif bir seçenektir. Dikkat edilmesi gereken diğer bir husus ise fermuar yönü. Solak iseniz eskrim ceketinin önünde bulunan fermuar sağ el kullanıcılarına göre farklı bir noktada bulunacaktır. O nedenle bu dikkat edilmesi gereken önemli bir konudur. Pantolon kısmı ceket kadar karmaşık değildir. İçinde rahat hareket edebiliyor olmanız yeterlidir.

Yelek:

Yelek giyilmesini gerektiren branşlar flöre ve kılıç branşlarıdır. Tuş alanlarını içerir ve korunma amacı gütmez. Flörede kullanılan yelek kolsuzdur ve sağ/sol  olmak üzere fermaur yönü değişkenlik gösterir. Kılıç yeleği de aynı amaçla kullanılır ve flöreden farklı olarak kolları da kapsamaktadır. Seçenek olarak INOX modelleri mevcuttur ve paslanma problemine karşı dayanıklı modellerdir. Epe branşı iletken bir yelek gerektirmez.

Vücut ve Kafa Kordonu:

Silah ile anlör dediğimiz cihazın arasında kullanılan ve tuş yapıldığında elektrik akımını cihaza iletmekle görevli bir aparattır. Tüm branşlarda kullanılması zorunludur. Epe hariç diğer vücut kordonları aynıdır. Kafa kordonu ise maske ve yelek arasındaki bağlantıyı sağlayan esnek bir yapıya sahip olan bir malzemedir. Sadece flöre ve kılıç branşlarında kullanılır. Fiyat olarak diğer malzemelere göre oldukça uygundur ve FIE onayı gerektirmez.

Eskrim Maskesi:

Eskrim maskesi  malzeme listesi içinde en kişisel malzemedir. Çoğunlukla eskrimciler maskelerini diğer sporcularla paylaşmak istemez. Bunun sebebi  antrenman/maç sırasında maske içine işleyen terin maskeyi kullanacak olan ikinci kişinin doğrudan yüzüne temas etmesidir. Bu nedenle kendinize ait bir maskenizin olması önemlidir.

Maske en önemli malzemelerden biridir ve sadece korunma amaçlıdır. Bu nedenle yeterli iç dolguya sahip, başın üstüne veya çenesine basmayan ve rahatça oturan bir maske seçtiğinizden emin olmalısınız. Eskrim maskeleri  “standart” ( FIE olmayan) ve FIE modelleri olmak üzere diğer ekipmanlar gibi ikiye ayrılır. FIE modeli yüksek seviyeli rekabet için kullanılır ve daha yüksek bir güvenlik derecesine sahiptir, ancak FIE maskeleri önemli ölçüde daha pahalıdır. Başlangıç için standart maske yeterli olacaktır. Fakat 2-3 yıl sonra turnuva türüne ve kategoriye göre FIE maskeye ihtiyaç duyulacaktır.  Eskrimde 3 çeşit maska tipi vardır. Epe, flöre ve kılıç maskeleri. Epe maskesinin hiçbir şekilde elektriksel iletiminin olduğu her hangi bir parça/bölüm yoktur ve bu sebeple diğer maskelere göre biraz daha ucuzdur. Flöre maskesi sadece “sakal” olarak adlandırılan maskenin  alt bölümünde küçük iletken bir parça bulunmaktadır. Kılıç maskesi ise tamamen iletken bir malzemeden imal edilmiştir.

Eskrim Eldiveni:

Eskrim eldiveni silahla birlikte ilk önce alınması gereken malzemelerden bir tanesidir ve diğer ekipmanlara göre oldukça ucuz bir aparattır ve sağ ya da sol olmak üzere seçim yapılır. Her malzemenin olduğu gibi eldivenin de standart ölçüleri vardır ve elinize tam olarak oturan eldiven performansınızı etkileyebilecek kadar önem teşkil eder. Bu nedenle kulüp tarafından geçici olarak verilmiş olan eldiven kullanımından bir an önce vaz geçip size en uygun eldiveni kullanmanızı tavsiye ederiz. Kılıç branşı dışında kullanılan eldivenlerde her hangi bir elektriksel  iletim ile ilgili parça/bölüm bulunmamaktadır. Sadece kılıç branşında kullanılan eldivenlerin bilek kısmında iletken parça bulunur. Eğer hangi branşta devam edeceğiniz kesin değil ise standart eldiven (elektriksiz) alabilir daha sonra kılıç branşına geçme durumunuz olursa eldiven üzerine “kaf”  veya “manşon” denilen parçayı geçirerek kullanmanız mümkündür. Fiyat olarak kaf, elektrikli eldivenden daha ucuzdur.

Plastron (İç Koruma):

Plastron esas olarak koltuk altı bölgesini korumak için kullanılan tek kollu yarım bir cekettir ve sağ ya da sol olarak ayrılır. Müsabaka yapacaksanız mutlaka plastron giymeniz gerekir. Aksi takdirde çok sık olmasa da ara sıra sert gelen darbelere karşı sizi koruyacaktır. Eskrim ceketi ve diğer malzemelerde var olan FIE standartları plastron için de geçerlidir. 800Nw ve 350Nw olmak üzere iki tipi vardır. Eskrime yeni başlayan biriyseniz bir süre için plastrona ihtiyacınız olmayacaktır.

Göğüs Koruyucu:

Göğüs koruyucuları kadın sporcular için önemli bir malzemedir. Anatomik yapı itibariyle erkeklerin böyle bir aparata ihtiyacı yoktur.  Fakat korunma konusunda biraz da olsa obsesifseniz göğüs koruyucusunu tercih edebilirsiniz. Ayrıca eskrime yeni başlayan çocuklar malzemenin yapısından dolayı iç koruma olarak bu malzemeyi kullanma eğilimindedirler. Göğüs koruyucusunun da farklı ölçüleri bulunmaktadır. Kadın sporcuların göğüs koruyucusu alırken bu ölçülere dikkat ederek almalarını tavsiye ederiz.

Eskrim Silahları:

Flöre silahı bir dürtüş silahıdır ve ucunda puandere olarak adlandırılan bir düğme bulunmaktadır. Namlusu oldukça incedir ve yaralanmaların önüne geçebilmek için esnek bir yapıya sahiptir.

Kılıç silahı yaklaşık olarak 500gr ağırlığında olup kesme hareketine yönelik tasarlanmıştır. Silahın ucundan ziyade yan tarafı kullanıldığı için epe ve flöre silahından farklılık gösterir. Epe ve flörede puan sadece silahın ucunda bulunan puandere sistemiyle alınır.

Epe silahı diğer silahlar içinde en ağır olanıdır (750gr) yapı olarak daha çok flöreye benzer fakat tas kısmı daha büyük, namlusu kısmı ise “V” şeklinde ve daha kalındır. Epe branşında tüm vücut tuş alanını kapsadığı için yapılan maçlarda “right of way”  (atak üstünlüğü) olarak adlandırılan kurallar dizisi bulunmaz.

Birçok eskrimci silah boyutu olarak 5 numarayı kullanır. 5 numara standart yetişkin boyutudur. Minik kategorisinde bulunan eskrimciler ise 2 numara silah kullanırlar. Bir çok eskrim malzemesi tedarikçisi silah alımı yaparken size kaç numara istediğinizi  ve hangi el (sağ/sol) için istediğinizi soracaktır. Bu nedenle malzeme alış verişi yaparken antrenörünüze danışmanızda fayda vardır.

Eskrim Ayakkabısı:

Ayakkabısı konusu tamamen kişiye özel bir konudur. Antrenman ya da resmi maçlarda eskrim ayakkabısı kullanma zorunluluğu yoktur. Rahat ettiğiniz her hangi bir ayakkabıyı kullanabilirsiniz.

Peki o zaman eskrim ayakkabısının özelliği nedir? Bu konuda çok önemli 2 unsur vardır. Bunlardan biri topuk/taban yapısı  (yapılan sert hamlelerde daima topuk üzerine düşülür) diğeri ise hamle sırasında arkada kalan ayakkabının yan tarafında zaman içinde sürtünmeden dolayı oluşan yıpranmadır. İşte eskrim ayakkabısı burada devreye giriyor. Bu temel sorunlar bilindiği için üretilen ayakkabılar bu sorunları minimalize eder ve çok uzun süre kullanmanızı mümkün kılar. Eskrim ayakkabısı almak istemiyorsanız hentbol veya voleybol ayakkabı modellerinden her hangi birini kullanabilirsiniz. Ayakkabının ömrünü uzatmak için ise,  hamle sırasında ayakkabının metal piste sürtecek bölgesine ekstaradan bir ayakkabıcıda deri diktirmeniz ayakkabının ömrünü uzatacaktır. Hamle yapıldığında sertçe topuk üzerine düşme sebebiyle oluşan ağrıya maruz kalmamak için ise “topukluk” adı verilen malzemeyi alıp kullanabilirsiniz.