Eskrim Yeteneğimi Nasıl Geliştirebilirim

Eğer eskrime yeni başladıysanız veya başlamayı düşünüyorsanız bu yazımızdan önce Eskrim Rehberi isimli yazımızı okumanızı öneririz. Belli bir süre eskrim sporu ile ilgilendiyseniz bu yazımızda teorik olarak eskrim yeteneğinizi geliştirecek birçok faydalı bilgiyi bulabilirsiniz.

1- Özel eskrim dersleri almaya çalışın. Eskrimde başarılı olmak ve kendinizi hızlı bir şekilde geliştirmek istiyorsanız, haftada en az 1 saat özel ders almalısınız. Eskrimde grup çalışmaları çok önemlidir fakat belli bir noktadan sonra gelişimi hızlandıran en önemli faktör bireysel olarak alınan özel eskrim dersleridir. Özel antrenör seçerken daha önce grup çalışması yaptığınız antrenörünü seçmeniz sizin için oldukça faydalı olacaktır.

2- Silahınızın ucunu kontrol etmede ustalaşın. Duvar yastığı gibi tekrar tekrar dürtebileceğiniz dayanıklı bir hedef seçin. Yastığın belli bir noktasını işaretleyip tekrar tekrar aynı noktayı vurmaya çalışın. Her gün düzenli olarak farklı dürtme şekillerini tekrar edin.

3- Kılıç kullanan eskrimciler, dürtme antrenmanlarını kesinlikle ihmal etmeyin. Kılıçta dürtme saldırıları rakibinize karşı büyük bir üstünlük kurmanızı sağlar. Üst üste gelen saldırıları savuşturduktan sonra rakibinizin göğsüne yapacağınız ani dürtüş hareketi rakiplerinizi gerçekten çok şaşırtacaktır.

4- Savunma hareketlerinizi mükemmelleştirin. Eskrimde savuma hareketleri vücutla ve silahla yapılan savunma olarak iki ana başlık altında toplanır.  Vücut ile yapılan savunmaya eskiv, silahla yapılan savunma hareketlerine ise parad denir. Eskiv iki harekete ayrılabilir. Birincisi, boşa düşürülen atağın arkasına vücudun atıldığı harekettir. İkincisinde ise, yön değiştirilerek atak boşa çıkartılır. Parad, eskrimcinin silahını kullanarak savunma yapmasıdır. Parad, flöre ve kılıç branşında atak üstünlüğü sağlar. Farklı tehditlerde farklı parad hareketleriyle önlemler alınabilir.

5- Yeteri kadar arkadaşınızla “The Ring of Death”, ” Ölüm Çemberi” antremanı yapın. Bu oyunun adı sakın sizi korkutmasın, the ring of death son derece eğlenceli ve eğitici bir antrenman türüdürOyunu özetle şöyle açıklayalım. Toplam 6 eskrimci bu oyunu oynuyor olsun. Bu 6 kişiyi A, B, C, D, E ve F olarak sembolize edelim. A çemberin merkezinde başlasın, diğerleri ise çevresinde bir halka oluşturacak şekilde (alfabetik sıraya göre) dizilsin. İlk olarak B A’ya saldırsın. A bu atağı ripost ile savuştursun veya kontra saldırı gerçekleştirsin. Bu karşılıklı hamleler bittikten sonra A C’ye dönsün ve C aynı şekilde saldırıp A yine aynı şekilde karşılıklar versin. A aynı şekilde bu işlemi F kişisine kadar gerçekleştirsin. En sonunda F ile A yer değiştirsin. Yani F merkeze geçsin ve aynı döngü tekrarlansın. Böylece her turda halkadaki eskrimciler bir atak ve bir reaksiyon olmak üzere iki aksiyonda bulunmuş olacaktır. Bu oyunda bir tur en fazla 1,5 dakika sürmektedir. Bu antrenmanı düzenli olarak yapmak, reaksiyon hızınızı inanılmaz bir şekilde arttıracaktır. Böylece müsabakalarda hiç bir zaman rakibinize karşı hazırlıksız yakalanmayacaksınız.

6- Eskrim yaz eğitim programlarına katılın. Birçok spor kulübü yaz aylarında spor kampları organize ederler. Kuşkusuz yurt dışı eskrim programları, özellikle Fransa – İtalya gibi eskrim kültürü ve tarihinin en üst seviyede olduğu ülkelerde olan eskrim programları eğer eskrimle ciddi bir şekilde ilgileniyorsanız gelişiminize muazzam bir katkı sağlayacaktır. Tabi ki yurt dışı kampları maliyetli olabileceğinden dolayı yurt içi kamplarını da tercih edebilirsiniz. Bu kamplarda gelişiminize çok şey katacaktır.

7- Ayak hareketlerinize dikkat edin. Ayak hareketleri eskrimin çok önemli bir bölümünü oluşturmaktadır. Saldırı ve savuşturma hareketlerini istediğiniz gibi yapabilmeniz için ayaklarınıza tam anlamıyla hakim olmalısınız. İleri seviye geri çekilme, savuşturma antrenmanları (ileri-ileri-geri, geri-geri-ileri, ileri-ileri-ileri-geri-geri vb.) ayak hareketleriniz için çok iyi egzersizlerdir.

8- Patlayıcı bir dürtme hareketi oluşturun. Müsabakalarda başarılı olabilmek için kendinize özel bazı hareketler geliştirmeniz gereklidir. Dürtme hareketini ne kadar seri yapabilirseniz karşılaşmalarda puan alabilme ihtimaliniz o kadar artar. Dürtme hareketinde ustalaşabilmek için, eskrimle uzunca bir süre içli dışlı olmanız gereklidir. Bunun dışında bacak kuvvetinizi arttırmanız dürtme hareketini geliştirmede anahtar rol oynamaktadır. Dürtme hareketini geliştirmek için temel olarak 1) Arka bacağınızı gerginleştirin. 2) Dürtme hareketine başlarken gergin ayağınızı arkaya doğru uzatın. Uzatma süreniz yarım saniye civarı olsun. 3) Harekete yüksek hızda devam edin. 4) Silahınızı uygun pozisyona hedefleyin. Dürtme hareketini geliştirebilmeniz için en iyi yöntem, sert zeminde tenis topu ile antrenman yapmaktır. Tenis topunu silah elinizle atarak önünüzde sekmesini sağlayın. Daha sonra tekrar silah elinizle dürtme hareketi yapar gibi topu yakalamaya çalışın. Bu antrenman el göz koordinasyonunuzu geliştirmenize ve dürtme mesafesini ayarlamanıza  yardımcı olmaktadır.

9- Silahınızı hatlar arasında tutmayı öğrenin. Çoğu eskrim antrenörü öğrencilerine silahını sixte hattında tutmayı öğretir. Bu yöntem başlangıç için en rahatı olmasına rağmen kendimizi sadece sixte pozisyonu ile kısıtlamamalıyız. Silahını sadece tek bir hat üzerinde değil de iki hat arasında tutarsanız hem iki hat için kolaylıkla savunma sağlarsınız, hem de saldırılara karşı daha hızlı reaksiyon verebilirsiniz( Bu metod sadece başlangıç ve orta seviye eskrimciler için önerilmektedir.). Hiç bir hattı tam olarak korumazsanız ileri seviye bir eskrimci iyi bir zamanlamayla savunmanızı rahatlıkla geçebilir.

10- Flick hareketini öğrenin. Flick özetle; silahin ucunun bir kisim guc uygulanarak silahin belli bir acida bukulmesi sonucu karsi tarafin hedef alanina temas etmesini sağlayan bir saldırı hareketidir. Bu yöntem sadece epe ve flöreye uygundur. Her ne kadar arkaya yapılan dokunuşlar zor ve etkisiz olsa da kanatlardan omuzları veya göğsü hedef alan dokunuşlar çok etkilidir. Flörede silahların hafifliğinden dolayı dokunuş yapmak epeye göre çok daha kolaydır. Dokunuşlarınızı absence de fer ile kombine edebilirseniz flörede birçok maçı rahatlıkla kazanabilirsiniz. Dokunuşun ana artısı savunmayı rahatlıkla geçebilme özelliğidir. Uzanma sırasında silahınızı yana doğru hafifçe baskılayın. Bu saldırıyı durdurabilmek için rakibinizin temel savunma duruşunu bozması gerektiğinden, size birçok açık verecektir.

11- Kazananlara sorular sorun. Bir müsabakayı kaybettiğinizde herşeyden önce yenilgiyi kabul edip rakibinizi tebrik etmeniz gerekir. Çünkü eskrim onurun, saygının sembolleştiği bir spordur. Eskrimde eksiklerinizi görmenin en iyi yolu kuşkusuz müsabakalara katılmaktır. Bu müsabakalarda kaybettiğinizde rakibinize hangi konularda zayıf olduğunuzu sormaktan çekinmeyin. Bazen sizi reddedebilirler ama çoğu zaman tüm sorularınıza cevap vereceklerdir. Bu bilgiler ışığında siz de eksiklerinizin neler olduğunu daha rahat saptayıp bu eksikliklerin üzerine daha çok gidebilirsiniz.

12- Kendinize sorular sorun. Her zaman nelerin eksik, ne yapılması gerektiğini başkalarından öğrenemezsiniz. Kendi hatalarınızı saptamayı öğrenin. Saptadığınız alanlardaki hatalarınızı azaltmak için çalışmalar yapın.

13- Antrenörünüzün maçlarınızı izlemesini sağlayın. Eğer antrenörünüz sizin nasıl eskrim yaptığınızı görmezse size gelişiminizde nasıl yardımcı olabilir ki?

14- İmkanınız olursa rakiplerinizin maçlarını izleyin. Rakibinizin hangi hareketleri yapmayı sevdiğini, zayıf noktalarının neler olduğunu gözlemleyin.  Bu bilgileri onlara karşı strateji geliştirmek için kullanın. Her eskrimcinin kendine özel bir stili vardır. Her rakibinizin aynı stilde eskrim yaptığını sakın düşünmeyin.

  • Gözleriniz kapalı antrenman yapın. Farkındalığınız muazzam seviyede gelişecektir.
  • Yıl boyunca eskrim yapmaya çalışın. Eğer sadece dönemsel olarak eskrim yaparsanız, gelişim oranınız çok düşük olacaktır. Uzun süre eskrim yapmayınca öğrendiğiniz şeyleri unutmanız kolaylaşır.
  • Koçunuzun dışında arkadaşlarınızı da maçlarınızı izlemeye davet edin. Onların geri dönüşleri sizin için çok faydalı olacaktır.  Konsantrasyon probleminiz varsa bu maddeyi unutabilirsiniz.
  • Her hattı savunabildiğinizden emin olun.
  • Turnuvalarda basit hamleler yapmaktan her zaman kaçının. Tecrübeli rakiplerinizi ağır, temel hareketlerle kandırmanız oldukça zordur.
  • Kendinize özgü hareketler üretmekten korkmayın, bu hareketleri müsabakalarda kullanmaktan çekinmeyin.
  • Kendinize en uygun koçu bulun. Sadece çok iyi koçlar sizin seviyenizi arttırmada yardımcı olabilir.
  • Antrenman yapmak her zaman mükemmel olmanızı sağlamaz. Devamlı aynı antrenmanları yapıp kendinizi zorlamazsanız sadece kötü alışkanlıklarınızı tekarlıyorsunuz demektir.
  • Nerde başarılı olup nerde başarısız olduğunuzu analiz edin. Bireysel hareketlerinizin kalitesi üzerinde düşünmek sizin eskrim sanatını mükemmel bir şekilde anlamanızı sağlar. Böylece tek düze antrenman yapan birine göre kat kat daha hızlı gelişirsiniz. Her zaman sakin ve soğukkanlı kalın. Böylece vücudunuz ve aklınızdan en iyi performansı alabilirsiniz.