Küçük yaşlarda çoğumuz izlediğimiz filmlerin etkisiyle evde, kendi çapımızda kahramanlık hikayeleri yaşamışızdır. Bu destansı kahramanlık hikayelerinin kuşkusuz en popüleri eski gazeteleri rulo haline getirerek oluşturulan korkutucu kılıçlarla, salonda yastıklara karşı yaşanan amansız mücadelelerdir. Her ne kadar bu amansız mücadeleler kafaya aniden gelen bir terlikle son bulsa da; yılmadan, tekrar tekrar aynı mücadeleyi vermişizdir. Her spor dalında olduğu gibi eskrimde de başarılı olmak için sürekli mücadele etmek zorundayız. Bu mücadele kimi zaman bizi çok zorlasa da bize kazandırdıkları yanında bu zorluklar devede kulak kalır.

Peki eskrimin bize kazandırdıkları veya kazandıracakları nelerdir?

1-Yaratıcılık

Eskrimin belki de çoğu spordan farkı, yaratıcılığın ezbercilikten çok daha ön planda olmasıdır. Eskrim, kişiyi alternatif çözüm yolları bulmaya sevk ederek, kişinin yaratıcılığını arttıran bir spordur. Rakibin hamlesine göre karşı hamle geliştirebilmek eskrimin temellerinden biridir. Bu yönüyle eskrim satranca çok benzer.

2-Konsantrasyon

Eskrimde her yönden gelebilecek saldırılara  karşı sürekli tetikte olmak zorundasınız. Bu sürekli tetikte olma hali odaklanma ve konsantrasyon halini kayda değer şekilde arttırmaktadır.

3-Kendine güven

Eskrim rekabet ortamı yüksek, hırslı bir spordur. Bu yüksek rekabet ortamında başarılı olma duygusu kişinin kendine güvenini geliştirir. Bu güven duygusu kişiye sadece sportif olarak değil, sosyal yaşamına da yansır.

4-Hız ve Çeviklik

Eskrimde kazanabilmek için belirlediğiniz taktikler dışında çok hızlı ve çevik olmanız gerekir. Kafanızda kurduğunuz saldırıları ani bir şekilde eyleme dökemezseniz hiçbir işe yaramaz. Aynı şekilde gelen saldırılara karşı ani tepkiler verebilmeniz gerekmektedir. Kısacası hız ve çeviklik eskrimcinin temelini oluşturur.

5-Güç

Eskrim her ne kadar zekanın daha ön planda olduğu bir spor olsa da, fiziksel güç çoğu spor dalı için olduğu gibi eskrimde de önemli bir yer tutar. Uzun süreli eskrim antremanlarında veya müsabakalarında eskrim tekniğini doğru ve sürekli kullanabilmek için güce ihtiyacımız vardır.

6-Esneklik

Eskrimde ani saldırılar yapmak veya ani saldırılardan kaçınmak için vücudumuzu çok iyi kullanmamız gerekir. Kısacası daha fazla saldırı veya savunma seçeneği yaratmak için vücudumuzun tüm eklemlerini olabildiğince çok kullanmalıyız. Eskrime başlar başlamaz,kısa süre içerisinde esneklik kabiliyetinizin ne kadar arttığını görünce çok şaşıracaksınız.

7-Atletik bir vücut

Vücudun neredeyse heryerini çalıştıran eskrim; bireyin atletik, fit bir vücuda sahip olmasını sağlamaktadır.