Eskrim Rehberi

Daha önce hiç kılıç kullanmayı öğrenmek istediniz mi? Eğer kılıç kullanmayı, kılıç kullanmanın nasıl bir his olduğunu öğrenmek istiyorsanız eskrim tam size göre! Bu yazımızda eskrim öğrenmenizi kolaylaştıracak eskrim rehberi hazırladık.

Eskrim hakkında bilgi toplayın.


1- Neden eskrim yapmak istediğinize karar verin. Eskrimi spor için mi, rekabet için mi yoksa tarihe duyulan ilgiden dolayı mı yapmak istiyorsunuz? Merak etmeyin bu sebeplerin hepsi eskrime başlamak için doğru ve yeterli sebeplerdir ve her biri sizi farklı stillerde eskrime ve eskrim antrenmanına yönlendirir. Eskrim gibi mükemmel bir kültüre ve geleneğe sahip eski bir savaş sanatıyla kendinizi iç içe olarak düşünebiliyorsanız, eskrim hayatınızdaki en eğlenceli aktivitelerden biri olacaktır, bize inanın. Eskrim fiziksel ve zihinsel disiplinleri öğrenmek ve geliştirmek için çok iyi bir araçtır.

2- Eskrim türlerini araştırın. Eskrim çok eski ve geleneksel bir spor olduğu için sayısız tarzda, sayısız eğitim türünde bir çok farklı stile sahiptir. İtalyan, İspanyol, Fransız eskrim okulları geçmişin izlerini taşıdıklarından dünyadaki en kaliteli eskrim eğitimlerinin buralarda verildiği düşünülmektedir. Bu okullar arasındaki farklılıklar nispeten çok azdır ve farklı silah türlerine sahiptir. Eskrime başlamadan önce temel birkaç bilgi edinmek size yol gösterici olacaktır. Eskrim tarihine yüzeysel bir göz atma bile sizi eskrim için daha da heveslendirecektir.

3-Yakınlarınızda bir eskrim kulübü bulun. Size yakın bir eskrim kulübü eskrime başlangıç için en iyi seçim olacaktır. Tabi ki kulüp size yakın diye hemen orada başlayın demiyoruz. Kulüp seçimi konusunda dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar vardır.

 • Kulüp sizin hedeflerinizi gerçekleştirmenizde size yardımcı olabilecek mi? Turnuvalarda hatta olimpiyatlarda yer almak  istiyorsanız fazlasıyla rekabetçi bir eskrim kulübüne ihtiyacınız var demektir.
 • Kulüp, eksrim antrenmanları sırasında güvenlik önlemlerine ne kadar dikkat ediyor? Eskrimcilere silahlarını  kullanırlarken maske takmamalarına izin veriliyorsa o kulüpten kesinlikle uzakta durmalısınız.
 • Kulüp hakkında orada eskrim yapanlardan bilgiler alın. Kulübün artılarını eksilerini öğrenin.
 • Kulüpte başlangıç, orta ve üst seviye eskrimcilerin dağılımına dikkat edin. Eskrime başlarken kendi seviyenizdekilerin  etrafınızda olması sizin için çok iyi olacaktır.
 • Kulüpte sporcularla ilgilenebilecek yeterli antrenör var mı? Başlangıç döneminde antrenörlerin sporcularla bireysel olarak  ilgilenmesi gerçekten çok önemlidir.
 • Kulübün antrenör profilini öğrenin. Geçmişte zaferler kazanmış, başarılı milli bir antrenörün tecrübelerinden yararlanmak size çok şey katacaktır.
 • Kulüpte kullanmak istediğiniz silahın eğitimi veriliyor mu? Çoğu eskrim kulübü sporcularını belirli silahları kullanmaları  konusunda kısıtlamaktadır. Unutmayın siz bu sporu antrenörünüz için veya kulüp için değil kendiniz için yapıyorsunuz.  Asla kendi isteklerinizden taviz vermeyin.

Kulübe katılmak ve başlangıç

1- Kulüp seçimini tamamladıktan sonra başlangıç sürecinde kulübü iyice gözlemleyin.


2-Grup çalışmalarına katılın. Grup olarak çalışmak çoğu zaman kişiyi motive eden bir çalışma türüdür. Çalışmalar sırasında dikkatli ve saygılı olun. Unutmayın eskrim fiziksel olduğu kadar zihinsel de bir disiplindir. Konsantrasyonunuzu arttırmaya çalışın. Böylece teoride ve pratikte yaptığınız çalışmalardan daha çok verim alabileceksiniz. Eskrimin bazı kuralları size karışık gelebilir. Bu nedenle dersinizi iyi çalışın, anlamadığınız veya kafanızın karıştığı bütün noktaları antrenörünüze sorun.

Temel kurallarda ustalaşmak

1- Kılıç kullanmanın en doğru ve güvenli yolunu öğrenin. Kılıcın nasıl tutulacağını bilmeniz çok önemlidir. Kılıcı kesinlikle şaka amaçlı kullanamayın, maske takmayan birine kılıcınızı doğrultmayın. Kılıcınızla yürüyorsanız, kılıç kontrolünüzde olsun ve ucu yere baksın. Maskenizi çıkarmak için iki elinize ihtiyacınız varsa ilk önce kılıcınızı yere koyun. Kılıcınızın durumunu her zaman kontrol edin. Kılıcın ucunda herhangi bir sorun tespit ederseniz hemen antrenörünüze durumu bildirin.


2- Eskrim terminolojisini öğrenmeye başlayın. Eskrimi öğrenmek eskrimin temel prensiplerini çok iyi bilmelisiniz. Başlangıçta öğrenmeniz gereken bazı önemli terimler: Engarde, saldırı, savunma, ripost ve kontra riposttur. Ripost, savunmadan sonraki kontra ataktır. Kontra ripost ise riposta karşı yapılan savunmadan sonraki ataktır.


3- Ayak hareketlerinde ustalaşın. Ayak hareketleri eskrimin en önemli unsurlarından biridir. Ayak hareketlerinde ustalaşmak akıcı ve kolay hareket etmeyi sağlar. En garde pozisyonu başlangıç için en iyi pozisyondur. En garde pozisyonu eskrimcinin tetikte olduğu ve kendisini savunmaya hazır olduğu pozisyondur. Bu pozisyonda bacaklarla yere kenetlenilir, silah rakibe doğrultulur. Ayak hareketleriniz mükemmelleştirmek için ayağınıza hafif hareketler takarak antrenman yapabilirsiniz.


4- Silahınızı nasıl tutmanız gerektiğini öğrenin. Kılıç tekniklerini öğrenmeden önce kılıcı uygun şekilde tutma konusunda ustalaşmalısınız. Farklı tür silahların farklı tutuş şekilleri vardır. Kılıcı tutma konusunda sıkça yapılan hatalardan birisi kılıcı çok sıkı tutmaktır. Aksine kılıcı gevşek tutarak bileklerinizin esnekliğini kullanabilecek şekilde tutmalısınız.

5- Sizin için hangi silahın doğru seçim olduğunu belirleyin. Çoğu eskrim ustası eskrimde silahlarda ustalaşma sırasını flöre-epe-kılıç sırasında belirlemiştir. Ama burada önemli olan sizin hangi silahı istediğinizdir. Genellikle eskrime başlangıç için flöre önerilmektedir.

Zırhınızı kuşanın!

1- Eskrim için gerekli olan malzemeleri temin edin. Eskrim malzeme açısından diğer sporlara nazaran biraz daha külfetli bir spordur. Herhangi bir eskrim malzemesi almadan kulübünüzden bu malzemeleri temin edip edemeyeceğinizi öğrenin.


2- Mümkünse başlangıçta kulüp malzemelerini kullanın. Birçok kulüp malzemelerini öğrencilerine ücretsiz sunmaktadır. Eskrime devam edip etmeyeceğinize karar verene kadar kulüp malzemelerini kullanmanız ekonomik olarak yararınıza olacaktır. Tabi başkalarının kullanmış olduğu malzemeleri kullanmak hijyen açısından pek sağlıklı gözükmeyebilir. Bu nedenle en azından maske ve eldiveni kendiniz temin etmeniz iyi bir fikir olabilir.


3- Eskrim için hazır olduğunuzda kendi malzemelerinizi satın alın. Eskrim malzemeleri pahalı olduğu için tamamen emin olmadan eskrim malzemesi satın almayın. Hangi malzemelerin gerekli olduğunu mutlaka antrenörünüze danışın.

Ders dışında kendinizi geliştirin

1- Çok sıkı antrenmanlar yapın. Çoğu eskrimcinin bu antrenmanları sıkıcı bulduğu doğrudur. Fakat hiçbiri bu antrenmanların kendilerine kattıklarını inkar edemez. Her şeyde olduğu gibi sıkı çalışma sizi eskrimde de başarıya götürür.


2- Profesyonelleri izleyin. Turnuvalardaki karşılaşmaları izlemeye vakit ayırın. Böylece üst seviye eskrim hakkında kafanızda bilgiler oluşmaya başlayacaktır. Ayrıca üst seviye hareketler görmek yaratıcılığınız ve çalışma azminizi arttıracaktır.

3- Kondisyonunuzu arttırın. Hiç eskrim yapmamış kişiler için eskrim kolay bir spor gibi gözükse de aslında eskrim fiziksel olarak çok fazla özellik isteyen bir spordur. Eskrim dersleri dışında genel kondisyonunuzu, dayanıklılığınızı arttırıcı çalışmalar yapmanız sizin için iyi olacaktır.

Turnuvalara katılın


1- Turnuvalar için hazırlanın. Kendi yeteneklerinizi test etmenin en iyi yolu eskrim turnuvalarına katılmaktan geçer. Böylece hangi seviyede olduğunuzu, eksilerinizi, artılarınızı çok iyi bir şekilde gözlemleyebilirsiniz. Turnuvalara katılmadan önce turnuvalara izleyici olarak gitmeniz ve o atmosferi yaşamanız sizin için çok büyük bir tecrübe olacaktır.

2- Antrenörlerinizin onayıyla turnuvalara katılın. Turnuvaya hazır olmadan gittiğinizde kendinizi baskı altında hissedebilirsiniz. Bu baskı kendi yeteneklerinizi, potansiyelinizi göstermenizi kısıtlayacaktır. Bu baskı yönetimini ise antrenörlerinizin rehberliği sayesinde yönetebilirsiniz. Antrenörünüz size turnuvalar için hazır olduğunuzu söylemeden asla ve asla turnuvalara katılmayın.

3- Kendinize güvenin! Müsabakalara çıktığınızda bu seviyeye gelmek için ne kadar çok çalıştığınızı hatırlayın. Turnuvalarda tam verimle savaşabilmek için çok ciddi zihinsel güce ihtiyacınızı olacak. Soğukkanlılığınızı, konsantrasyonunuzu her zaman üst seviyede tutun. Zaten birkaç maç kazandıktan sonra bu öğeler kendi kendine oluşmaya başlayacaktır.

 • Eskrimle alakalı herhangi bir şey öğrenmek isterseniz ilk adresiniz her zaman antrenörünüz olsun.
 • Eskrime başlarken komplike, karışık hareketleri denemekten kaçının. Temel hareketleri öğrenmeden bu karışık hareketleri tam verimle yapamazsınız. Bu nedenle başlangıçta basit, düz hareketleri çok iyi bir şekilde öğrenmeye gayret gösterin.
 • Eskrim malzemelerinize iyi bakın. Kulüp malzemelerine de tıpkı kendi malzemenizmiş gibi kullanmaya özen gösterin.
 • Maskesi olmayan birine asla silahınızın ucunu doğrultmayın.
 • Silahınızın ucunu her antrenmandan önce kontrol edin. Silahın ucunda kırılma gibi bir durum söz konusuysa bu durumu hemen antrenörünüze bildirin.
 • Eskrimi sadece spor olarak değil de aynı zamanda başarılı bir eskrimci olmak için yapıyorsanız, rekabetçi bir eskrim kulübüne katılmaya çalışın.
 • Eskrim malzemelerini satın almadan önce kesinlikle antrenörlerinize danışın.
 • Eskrim kıyafetleri solak ve sağlaklar için farklı dizayna sahiptir. Kıyafet alırken hangi elinizi kullandığınızı belirtmeyi unutmayın.